May Apr 2021 May Jun
P O T C P S Sv
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Latvijas Republikas Finanšu ministrija
Smilšu iela 1, Rīga
LV-1919, Latvija

Tel.: +371-67095405
Fakss: +371-67095503
E-pasts: pasts@fm.gov.lv
info@fm.gov.lv

Saziņai ar mājaslapas redaktoru: info@fm.gov.lv

Šis laiks ES fondu plānošanā Latvijai ir ļoti būtisks, jo vienlaicīgi tiek aktīvi vadīti divi plānošanas periodi – esošais un jaunais 2014. – 2020. gada periods. Mūsu šī brīža mērķis ir vēl 2007. - 2013. gada plānošanas perioda finansējuma pilnīga un veiksmīga ieguldīšana tajos mērķos, kurus izvirzījām kā prioritārus teju pirms astoņiem gadiem. 2007.–2013. gadā Latvija koncentrējās uz infrastruktūras pilnveidošanu, izglītību, zinātni, uzņēmumu konkurētspējas veicināšanu un investīcijām Latvijas galvenajā vērtībā – cilvēku kapitālā. Ieguvējs ir katrs iedzīvotājs vai uzņēmums, ja ne tiešā, tad pastarpinātā veidā.

Latvijā ir viens no ātrākajiem internetiem pasaulē, atpaliekot tikai no tādām tehnoloģiju lielvalstīm kā Honkonga, Dienvidkoreja un Japāna, liecina interneta tehnoloģiju dažādu kompāniju ziņojumi un pētījumi. Tas noteikti ir viens no virzieniem, kas Latvijai ir jāattīsta, lai gūtu izcilus rezultātus. Bet medaļai ir arī otrā puse… Tieši internetā izplatās nelicencētās interaktīvās spēles, kurām brīvi piekļūst pat nepilngadīgie jaunieši. Un diemžēl šī sērga Latvijā ir ļoti izplatīta.

2004. gada 1. maijā Latvija līdz ar deviņām citām valstīm oficiāli iestājās Eiropas Savienībā (ES), tādējādi īstenojot vienu no saviem galvenajiem ārpolitikas mērķiem. Pievienošanās ES sniedza iespēju Latvijas ilgtspējīgai attīstībai, kā arī vienlaicīgi bija izaicinājums izturēt konkurenci brīvā tirgus apstākļos.Šajos desmit gados Latvija bija izvirzījusi mērķus, kuru sasniegšanai vajadzēja mērķtiecīgu un rūpīgu darbu. Atzīmējot desmitgadi, varu apgalvot, ka būtisks Latvijas sasniegums ir gan eiro ieviešana, gan ES fondu ieguldījumi Latvijas tautsaimniecības izaugsmē.

Medijos nereti izskan doma, ka Eiropas Savienības (ES) fondi Latvijā tiek izkrāpti. Socioloģiskie pētījumi rāda, ka arī Latvijas iedzīvotāji ES fondu jomā saskata augstu krāpšanas līmeni. Tāpēc Finanšu ministrija (FM), kas Latvijā ir vadošā ministrija ES fondu ieviešanā, kā arī atbild par valsts budžeta sagatavošanu, krāpšanas apkarošanas jautājumiem pievērš pastiprinātu uzmanību jau vairākus gadus.

Viena no pēdējos gados visplašāk diskutētajām nodokļu prioritātēm ir pasākumu komplekss, kas palīdz cīņā ar ēnu ekonomiku. Valdība jau ir pieņēmusi lēmumu katru gadu samazināt darbaspēka nodokļus, taču, lai mazinātu to slogu, ir svarīgi panākt sabalansētus ieņēmumus valsts un pašvaldību budžetā, kurā iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir galvenais pašvaldību finansēšanas avots. Tāpēc Finanšu ministrija sadarbībā ar citām iestādēm nepārtraukti analizē un vērtē iespējas mazināt visplašāk izplatītās nodokļu nemaksāšanas shēmas, kuras izmanto ēnu ekonomikas atbalstītāji.

Aktīvs darbs, kurš nesis un vēl nesīs augļus Latvijas tautsaimniecībai un iedzīvotājiem, kā arī pašai eirozonai – tā raksturojams eiro ieviešanas projekts Latvijā. Darbs pie tā tika sākts jau gadu pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, proti, 2005. gadā, izveidojot Eiro projekta Vadības komiteju, iesaistot valsts iestāžu un komercsabiedrību, kā arī profesionālo asociāciju pārstāvjus, kā arī darbā Finanšu ministrijā pieņemot Eiro projekta vadītāju. Atskatoties var teikt, ka tik vērienīgu projektu nebūtu bijis iespējams realizēt bez rūpīgas un detalizētas plānošanas, kā arī uz sadarbību vērstas projekta komandas, kas kopīgiem spēkiem uzrunāja iedzīvotājus, informēja uzņēmējus, apzināja problēmas un piedāvāja to risinājumus, kā arī rūpējās par to, lai visi darbi tiktu paveikti operatīvi un kvalitatīvi.

Tuvojoties gada nogalei, var apgalvot, ka Latvijas ekonomikai šis ir bijis ļoti labs gads. Latvijas sasniegumi jau šogad ir novērtēti no finanšu tirgus puses, visām lielākajām kredītreitinga aģentūrām palielinot Latvijas kredītreitingu par vismaz vienu pakāpi.

Gan kreditoriem, gan namu apsaimniekotājiem, gan pašvaldībām arvien biežāk nākas saskarties ar situāciju, kad persona ir mirusi, bet mantinieki nav palikuši vai arī gluži pretēji, mantinieki it kā ir, taču vai nu nerūpējas par mantojumu vai arī ir no mantojuma atteikušies, jo uz to gulstas pārāk lielas parādu saistības. Kopš 2013. gada 1. jūlija ir stājušies spēkā grozījumi vairākos normatīvajos aktos, kuru mērķis ir padarīt bezmantinieka mantas atsavināšanas procesu ātrāku un pārskatāmāku.

Ilūzija vai realitāte

Fakts, ka eiro ieviešana rada inflāciju, publiskajā telpā tiek uztverts kā aksioma. Kā liecina Eurobarometer 2013 veiktā aptauja – 75% no Latvijas un 67% no ES jauno dalībvalstu, kas vēl nav ieviesušas eiro[1], iedzīvotājiem uzskata, ka eiro ieviešana ir saistīta ar cenu kāpumu. Tomēr – cik lielā mērā tā ir patiesība?

- Latvijas iedzīvotājiem būs jāmaksā par Grieķu dzīrēm. Iestājoties Eiropas Stabilitātes mehānismā (ESM), mums būs jāapmaksā krīzē nonākušo dienvidvalstu parādi vairāku miljardu eiro vērtībā. 

- Latvijas iedzīvotājiem, kuru dzīves līmenis ir ievērojami zemāks par Grieķijas iedzīvotāju dzīves līmeni, būs jāatver savs maciņš, lai risinātu Grieķijas problēmas.

Kurš ar veselo saprātu apveltīts cilvēks var atbalstīt ko šādu? Un re, Latvijas valdība ir gatava pievienoties ESM. Šādu stāstu ar tādām vai citādām modifikācijām mēs dzirdam no eiro pretinieku puses. Patiešām šausmīgi, ja ticam tam, ko mums stāsta! Taču jautājuma nepārzināšanas vai kādu citu iemeslu dēļ šajā stāstā ir daudz melu un noklusējumu. 

1 2 3 4 5 6

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

MINISTRIJAS VADĪBA

KALENDĀRS

May Apr 2021 May Jun
P O T C P S Sv
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

Kamera

Finanšu ministrijā tiek veikta personas datu apstrāde atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Pirms personas datu iesniegšanas aicinām iepazīties ar to apstrādes kārtību. Finanšu ministrijas telpās var tikt veikta foto, video un audio fiksācija pasākumu un norišu publicitātes vajadzībām, lai nodrošinātu informācijas pieejamību sabiedrībai.

Skatīt vairāk

KONTAKTI

Tālrunis uzziņām: 67095405

Lietvedības tālrunis: 67095578

Fakss: 67095503

E-pasts: info@fm.gov.lv

Adrese: Smilšu iela 1, Rīga, LV-1919, Latvija

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu tās lietošanas pieredzi un optimizētu darbību. Turpinot pārlūkprogrammas sesiju vai nospiežot pogu “Piekrītu”, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Lai saņemtu detalizētāku informāciju, aicinām apskatīt mūsu tīmekļa vietnes sīkdatņu politiku.
Piekrītu

Latvijas Republikas Finanšu Ministrija